سبک زندگی

راهنمای خرید کت و شلوار مردانه

کت و شلوار

راهنمای خرید کت و شلوار مردانه

بسیاری از آقایان برای مراسم‌هایی مانند مراسم عروسی، مهمانی‌های رسمی و مصاحبه‌های شغلی کت و شلوار را انتخاب می‌کنند. خوش پوش به نظر رسیدن با کت و شلوار مردانه یک اولویت است. در ادامه با بیتا۳ همراه باشید تا هرآنچیزی که لازم است درباره کت و شلوار مردانه و نحوه انتخاب آن بدانید را برای شما شرح دهیم.

 

چگونه کت و شلوار انتخاب کنیم؟

یک کت و شلوار خوش دوخت به هر مردی این اعتماد به نفس را خواهد داد که با آن دنیا را تسخیر کند. نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که خرید یک دست کت و شلوار مردانه ریزه‌کاری‌های زیادی دارد و کار آسانی نیست. با در نظر گرفتن چند مورد و جستجو قبل از خرید کت و شلوار می‌توانید مطمئن باشید که انتخاب درستی خواهید داشت.

 

کت و شلوار مردانه

سایز کت و شلوار مردانه

صرف نظر از اینکه چقدر پول بابت خرید کت و شلوار پرداخت کرده‌اید، کت و شلواری که تنگ یا گشاد باشد، برازنده شما نخواهد بود، بنابراین به مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند خوب دقت کنید.

 

شانه‌های کت و شلوار مردانه

سرشانه کت و شلوار باید صاف باشد. درزهای سرشانه باید با استخوانهای شانه هم‌تراز و هم‌اندازه باشد و آستین‌ها باید دقیقا از جایی که بازوها به شانه متصل می‌شوند آغاز شود. اگر غیر از این باشد یعنی کت و شلوار اندازه شما نیست.

 

کت و شلوار مردانه ارزان قیمت

قد کت و شلوار مردانه 

یک دست کت‌ و شلوار مناسب باید بلندی تا پایین کمر و بالای قوس نشیمنگاه قرار بگیرد. دست‌ها هم می‌توانند راهنمای خوبی در این زمینه برای شما باشند، دست‌هایتان را خیلی راحت در کنار بدن قرار دهید. در این حالت سجاف کت باید تا نیمه‌ دست شما یا کف دست شما قرار بگیرد. اگر سجاف کت خیلی بالاتر قرار بگیرد و از پشت کشیده شود کت برای شما کوتاه است و برعکس اگر از بازوها بلندتر باشد یعنی کت برای شما بزرگ است.

 

خرید انواع کت و شلوار مردانه

اندازه آستین کت 

سرآستین پیراهنی که در زیر کت می‌پوشید باید به اندازه یک و نیم سانتی‌متر از کت بیرون باشد.

نحوه بسته شدن دکمه کت

کت باید کاملا اندازه شما باشد و به خوبی بدن شما را در بر بگیرد و کشیده نشده باشد. دکمه‌ها باید به راحتی بسته شوند و هیچگونه چین و چروکی ایجاد نکنند. اگر هنگامی که دکمه‌های کت را می‌بندید چین و چروک خورد و کشیده شد، یعنی این کت مناسب شما نیست و باید کت با سایز بزرگتر را امتحان کنید.

 

قیمت کت و شلوار مردانه

دم‌پای شلوار مردانه

قد شلوار و دم‌پای شلوار مردانه در بهتر دیده شدن ظاهر شما نقشی مهم دارد. شلوارهای مردانه باید با توجه به مدل و جنس پارچه و فرم اندام شما کوتاه شوند. شلوارهای رسمی مردانه باید دقیقا روی کفش قرار بگیرند و خیلی بلند نباشند.

 

اندازه گیری سایز کت و شلوار مردانه

کت و شلوار مردانه اسلیم فیت

همانطور که می‌دانید مدل‌های کت و شلوار مردانه هم تحت تاثیر ترندها قرار می‌گیرند. در طول سال‌های اخیر کت و شلوارهای اسلیم فیت بیشتر از کت و شلوارهای کلاسیک مورد توجه قرار گرفتند. معمولا کت و شلوارهای ایتالیایی به صورت اسلیم فیت دوخته می‌شوند.

 

کت و شلوار ایتالیایی اسلیم فیت

 

برای خرید کت و شلوار مردانه سایز خود را بشناسید

پیش از اینکه دست به خرید شوید، ابتدا سایز خود را بشناسید. برای این کار دور سینه، سرشانه، اندازه دست ها و … به کمک یک متر ساده اندازه گیری نمایید و هرگز در فرآیند اندازه‌گیری سایز خود را غیر واقعی اندازه گیری نکنید. حبس کردن نفس در سینه، بیش از اندازه صاف ایستادن و … همگی جزو خطاهای اندازه‌گیری به شمار می آیند و باعث می‌شوند کت و شلواری که می‌خرید به زودی برای شما غیر قابل استفاده باشد. به یاد داشته باشید که خرید کت‌های کوچک و یا بزرگتر از سایز شما، باعث بر هم خوردن ظاهرتان می‌گردد. برای اندازه گیری دور سینه، سرشانه‌ها و … دستور العمل زیر را اجرا کنید:

 • اندازه گیری قد شلوار: از کشاله ران تا قوزک پا را اندازه گیری کنید.
 • اندازه گیری سرشانه: از انتهای سمت راست شانه تا سمت چپ شانه را اندازه گیری کنید.
 • دور بازو: دور بازو در قسمتی که بیشترین ضخامت را دارند اندازه گیری کنید.
 • دور کمر: دور تا دور کمر در قسمت بالای ناف را اندازه گیری کنید.
 • دور سینه: دور تا دور سینه در قسمت زیر بغل را اندازه گیری کنید.

 

سایزبندی کت و شلوار باکیفیت مردانه

کت و شلوار مردانه برحسب دکمه‌ها

انتخابی که وجود دارد بین ۱، ۲ یا ۳ دکمه است و انتخاب ارجح در بین اکثر مردان ۲ دکمه روی کت است.

 • تک دکمه : کت تک دکمه برای مردان لاغراندامی که می‌خواهند شیک به نظر برسند مناسب است؛ با کراوات مشکی پوشیده می‌شوند و همه‌کاره نیستند.
 • کت دو دکمه : این مدل کلاسیک‌ترین ظاهر را داشته، در هر بدنی عالی به نظر رسیده، شما را قدبلندتر نشان داده و برای مناسبت‌های کاری و اجتماعی مناسب است.
 • کت سه دکمه : اغلب برای مردان قدبلندتر مناسب بوده و برای رویدادهای رسمی عالی است.

 

کت و شلوار چند دکمه

تعداد جیب‌های کت و شلوار مردانه

در حالت استاندارد یک کت یک جیب روی سینه در سمت چپ دارد. زبانه‌های روی جیب باید با اندازه‌ی یقه سازگار باشد.

 • مدل جت: این مدل شیک‌تر بوده و معمولا در کت تاکسیدو یافت می‌شود.
 • مدل زبانه: این مدل آراستگی کت را بیشتر می‌کند.
 • مدل زاویه‌دار: این مدل‌ها اسپرت تر بوده و همواره باید زبانه داشته باشند.
 • مدل تیکت: در اصل برای نگه‌دارندگان بلیت استفاده می‌شود.
 • مدل وصله: برای کت‌های اسپرت مناسب است اما نه برای کت‌های رسمی.

 

انواع مدل جیب در کت و شلوار مردانه

انواع چاک کت شلوار مردانه

ممکن است در قسمت پایینی و عقب کت‌ها چاک وجود داشته باشد یا نباشد. سه مدل آن به‌صورت زیر هستند:

 • بدون چاک: این سبک متناسب‌تر است. ضعف آن زمانی است که دست‌ها را در جیب کرده یا بنشینید.
 • تک چاک: زمانی که دست‌ها را در جیب شلوار کنید پشت شما دیده می‌شود. این مورد ارزان‌ترین است.
 • دو چاک در کناره‌ها: اجازه حرکات دست بیشتری به شما می‌دهد. زمانی که دست‌ها را در جیب کرده یا بنشینید از چروک شدن و بالا آمدن لبه‌ی آن ممانعت می‌کند.

 

چاک در کت و شلوار مردانه

پارچه کت و شلوار مردانه

عامل دوم که می‌تواند قیمت یک کت و شلوار را تعیین کند، مواد مورد استفاده در تولید آن است. این مواد شامل پارچه تا دکمه می‌شود. اما پارچه بیشترین تأثیر را در قیمت کت و شلوار دارد. یک پیراهن معمولی یک متر، شلوار ۱٫۵ تا ۳ متر و کت و شلوار تقریباً ۳٫۵ متر پارچه مصرف می‌کنند. لباس‌های تولید انبوه از درصد بیشتر پارچه استفاده می‌کنند و این باعث کاهش مقدار پارچه مصرفی نیز می‌شود.

 

قیمت پارچه بر اساس، نوع، کیفیت الیاف و در نهایت بافت تعیین می‌شود. الیاف مصنوعی معمولاً ارزان‌تر هستند، که پلی‌استر و ریون متداول‌ترین آن‌ها هستند. پارچه‌های پنبه‌ای، در رده دوم قیمت‌گذاری پارچه‌ها قرار می‌گیرد. مزارع پنبه باکیفیت و طول الیاف مختلف در سراسر دنیا وجود دارند که باعث کاهش قیمت پنبه شده است. گران‌ترین پارچه‌ها از پشم و ابریشم ساخته می‌شوند.

چند نکته در مورد نگهداری از کت شلوار مردانه 

 • یکی از روش‌های مراقبت از کت شلوار داشتن چند دست از لباس مردانه مناسب کت و شلوار است. توجه داشته باشید که استفاده روزمره از یک دست کت و شلوار باعث از بین رفتن لباس‌تان می‌شود.
 • اگر به هر دلیلی توان خرید دو دست کت شلوار را ندارید، بلافاصله بعد از پوشیدن لباس آن را درون کاور خود قرار دهید و حتما آن را بر چوب رختی قرار دهید.
 • یکی از بهترین کارهایی که برای مراقبت از کت شلوار مردانه می‌توان انجام داد همین آویزان کردن آن‌هاست. اگر استفاده  مکرر از آن دارید آن را بیرون قفسه آویزان کنید. آویزان کردن موجب حفظ شکل کت و شلوار به خصوص شکل کلی شانه‌ها می‌شود.
 • شما حداکثر باید هر ۶ ماه یکبار کت شلوارتان را بشویید و آن هم نه در خشکشویی. استفاده از مواد شیمیایی موجب ضعیف شدن جنس پارچه کت و شلوار می‌شود پس باید تا می‌توانید آن را از این مواد دور نگاه دارید. خیلی از کسانی که در خشک شویی این کار را برای شما انجام می‌دهند توجه زیادی نمی‌کنند و نتیجه  آن خراب شدن شکل سرشانه و لبه های کت است.

 

 

پیشنهاد خرید کت و شلوار مردانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *